آداک لند (ADAKLAND)

استانبول (Istanbul)

استانبول و جاذبه های گردشگری

استانبول (قسطنطنیه)یکی از شهرهای بزرگ و مطرح ترکیه می باشد که در عین مدرن بودن، ظاهر تاریخی و فرهنگی خود را نیز حفظ کرده و از این جهت علاقمندان بسیاری نیز پیدا کرده است. این شهر در کنار تنگهٔ بُسفُر یا تنگهٔ بوسفور(Bosphorus )و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان‌شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به‌ شمار می‌رود. این شهر زیبایی‌های بی‌پایان و جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی دارد که شاید با یک بار سفر به آنجا نتوان از همه آن‌ها بازدید کرد. از جمله مکان‌های دیدنی استانبول که در سفر به این شهر نباید از دست داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از موزه‌های مهم در ترکیه موزه باستان شناسی استانبول(به ترکی: İstanbul Arkeoloji Müzesi) است که در واقع شامل سه موزه است:

  1. موزه باستان شناسی(ساختمان اصلی): موقعیت مکانی موزه های باستان شناسی استانبول واقع در باغ های بیرونی قصر توپکاپی می باشد. نخستین موزه از این مجموعه در سال ۱۹۸۱ میلادی به عنوان یک موزه شاهنشاهی تأسیس شد. این موزه، نخستین موزه از نوع خود بود که به هنر ترکیه اختصاص داشت. اولین مؤسس و سرپرست این موزه، عثمان حمدی بِی نام داشت. از آنجاییکه اشیای فرهنگی و تاریخی بسیاری در قسمت های مختلف امپراطوری عثمانی نگه داشته می شد، به همین دلیل فرمانداران شهرهای مختلف وادار شدند تا آثار مکشوفه در منطقه خود را به پایتخت ارسال نمایند. این امر سبب شد تا موزه باستان شناسی استانبول موفق به جمع آوری حجم وسیعی از آثار مختلف شود. در یکصدمین سالگرد تأسیس این موزه در سال ۱۹۹۱ میلادی، جایزه شورای موزه های اروپا به موزه باستان شناسی استانبول تعلق گرفت. دلیل اعطای این جایزه، نوسازی انجام شده در ساختمان اصلی و سالن طبقه زیرین ساختمان بود که نمایی تازه و جدید را بوجود آورده بود.
  2. موزه شرق باستان: ساخت موزه باستان شناسی در سال ۱۸۱۱ میلادی توسط عثمان حمدی بی آغاز شد. این بنا در سال ۱۹۰۸ میلادی شکلی به سبک یونانی جدید پیدا کرد. معماری که ساختمان اصلی موزه باستان شناسی را طراحی کرد، طراحی هتل پرا پالاس در استانبول را نیز برعهده داشت. الهام بخش نمای این ساختمان، تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر بوده که هر دو از برجسته ترین آثاری هستند که دورن موزه نگهداری می شوند. همچنین این آثار به دلیل سبک نئو کلاسیک شان از شهرت بسیاری برخوردارند.
  3. موزه هنرهای اسلامی و ترکی: سلطان محمد دوم در سال ۱۴۷۲ میلادی دستور ساخت یک کیوسک کاشی کاری شده را صادر کرد. این موزه به عنوان یکی از قدیمی ترین سازه های مربوط به هنر معماری شهرسازی عثمانی ها شناخته شده است. این ساختمان نیز بخشی از باغ بیرونی قصر توپکاپی محسوب می شود. از این ساختمان در فاصله سال های ۱۸۹۱-۱۸۷۵ میلادی به عنوان یک موزه سلطنتی استفاده می شده است. مجموعه اشیاء و آثار تاریخی تا قبل از ساخته شدن ساختمان اصلی جدید موزه، در این بنا نگهداری می شدند. این موزه در سال ۱۹۵۳ میلادی به عنوان موزه هنرهای اسلامی و ترکی به روی عموم مردم گشوده شد. موزه هنرهای اسلامی و ترکی بعدها جزئی از موزه های باستان شناسی استانبول گردید.

این سه موزه با هم دارای بیش از ۱ میلیون اشیاء از تمدن سراسر جهان هستند که تاریخ و تمدن دوره های مختلف جهان را در خود جای داده اند. معماری شگفت انگیز موزه ی باستان شناسی استانبول از تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر، که هر دو از شگفتی های موزه هستند نشانی دارد. در طبقه دوم موزه باستان شناسی استانبول آثار آناتولی، بین النهرین، مصر و عربی در معرض نمایش قرار دارد. ستون پادشاه اکد نارامسین، تفاهمنامه قادس و مجسمه زنجیرلی از آثار بسیار نادر و نفیس موزه باستان شناسی استانبول هستند. در این موزه آرشیو تابلت و همچنین ۷۵۰۰۰ نوشته میخی نگهداری میشود.

مسجد ایاصوفیه(حاجیاصوفیا قدیم)

ایاصوفیه خانه عبادتی است که به مذاهب مختلف در طول قرن‌ها به خوبی خدمت کرده است. این مکان به عنوان یک کلیسای یونانی ارتودوکس شرقی که خانه‌ی اسقف قسطنطنیه بود در ۵۳۷. ساخته شده بود آغاز به کار کرد. برای تقریبا شش دهه در قرن ۱۲ کلیسای کاتولیک بود. در سال ۱۴۵۳ به مسجد تبدیل شد و تا سال ۱۹۳۱ که تعطیل شد مسجد باقی ماند. به عنوان یک موزه در سال ۱۹۳۵ بازگشایی شد. زمانی بزرگترین کلیسای جامع در جهان بود و به عنوان الهام بخش برای دیگر مساجد از جمله مسجد کبود خدمت کرده است و مثال بزرگی از معماری بیزانس است. ایاصوفیه برای موزاییک کاری که صحنه‌های مختلف مذهبی را به تصویر می کشد بسیار معروف است.

مسجد آبی

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، در اوایل قرن ۱۷ ساخته شده و امروزه نیز برای عبادت فعال باقی مانده است. این به این معنی است که بازدید کنندگان نیاز به زمان بندی وقت بازید خود دارند چرا که مسجد در طول روز پنج بار برای نماز به روی توریست‌ها بسته می‌شود. تمامی بازدید کنندگان باید کفش‌های خود را درآورند و زنان باید موهای خود را بپوشانند. شما با پرداخت مبلغ ناچیزی به بازدید مواردی شامل ۲۰۰۰۰ کاشی و سرامیک در طرح های مختلف گل لاله و ۲۰۰ پنجره شیشه‌ای رنگ آمیزی شده با طرح‌های پیچیده می‌پردازید. این مسجد توسط سلطان احمد ساخته شده است و نام خود را از کاشی‌های آبی در گنبد و سطح بالایی از فضای داخلی گرفته است.

مسجد سلیمانیه

بازدید کنندگان مسجد سلیمانیه می‌گویند زیبایی و آرامش مسجد به آنها حس الهام بخش معنوی می‌دهد. این مسجد در تپه سوم استانبول واقع شده و دستور ساخت مسجد در ۱۵۵۰ توسط سلطان سلیمان اول صادر شده است. این مسجد با شکوه ترکیبی از بهترین معماری اسلامی و بیزانسی است. این مسجد در طول سال‌ها به طور گسترده آسیب دیده است، از جمله در طول جنگ جهانی اول زمانی که جنگ شروع شد و باغ آن به عنوان یک انبار سلاح مورد استفاده قرار گرفت. این مسجد در اواسط قرن ۲۰ دوباره بازسازی شد. مسجد سلیمانیه توسط چهار مناره مشخص شده است که نشان دهنده آن است که توسط یک سلطان ساخته شده است.

کاخ دلمه‌باغچه

مجلل، با شکوه و زیبا تنها برخی از صفات برای توصیف کاخ دلمه‌باغچه است که با کاخ ورسای مقایسه شده است. این کاخ در قرن ۱۹ و با استفاده از ۱۴ تن ورقه طلا ساخته شده است، این مسحور کننده ترین کاخ ترکیه است که معماری سنتی عثمانی را با سبک‌های اروپایی نئوکلاسیک، سبک باروک و روکوکو را درمی‌آمیزد . از سال‌ ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ خانه‌ی شش سلطان بوده است. دارای بزرگترین چلچراغ کریستال غیرمتعارف در جهان که هدیه ای از طرف ملکه ویکتوریا است.

کاخ توپکاپی

بازار بزرگ

مسافرانی که عاشق خرید هستند نباید بازدید از بازار بزرگ را از دست دهند. این بازار با وجود ۵۰۰۰ مغازه یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده در جهان است که حدود یک چهارم میلیون بازدیدکننده در روز دارد. بازار اقلامی مانند جواهرات، فرش، ادویه جات، ترشی جات، عتیقه جات و سرامیک که با دست نقاشی شده را در خود جای داده است. تاریخ بازار به سال ۱۴۶۱ باز می‌گردد و امروزه دارای دو مسجد، چهار فواره و دو حمام بزرگ است. همچنین بازار جوهرات Cevahir Bedesten که در آن نادرترین و با ارزش ترین اقلام به طور سنتی یافت شده است. این‌جا جایی است که خریداران سکه‌های قدیمی، طلا و جواهر، سنگ‌های قیمتی، سلاح‌های منبت کاری شده و مبلمان عتیقه را پیدا خوهند کرد.

کلیسای چورا

کلیسای چورا (Chora Church ) ممکن است کمی از لحاظ توریستی مورد لطف قرار نگیرد. اما بازدیدکنندگان از آن می گویند هنر زیبای بیزانس آن ارزش تلاش برای آمدن و دیدن دارد. موزاییک‌های با شکوه و نقاشی‌های دیواری زندگی عیسی و مادرش مریم را به تصویر می کشند. این کلیسا به عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس در چورا شناخته شده و به عنوان یکی از زیبا ترین آثار باقی مانده از معماری بیزانس توصیف شده است. چوره در سال‌های اولیه آن یک صومعه بود. چند قرن بعد به یک مسجد تبدیل شد و ازسال ۱۹۴۸ به موزه تبدیل شده است.

کلیسای آب انبار

کلیسای آب انبار (Basilica Cistern ) از قرن ششم زمانی که به سفارش امپراطور روم ژوستینین اول ساخته شد برای ساکنان استانبول آب فراهم آورده است. بازدیدکنندگان در مورد فن آوری معماری بسیار پیشرفته رومیان باستان درساخت این مکان شگفت‌زده خواهند شد. مخازن زیرزمینی فقط چند قدم از مسجد کبود دور هستند، این کلیسا در قرن سوم ساخته شده که به عنوان قصر غرق شده شناخته می‌شود. مخزن آن می‌تواند ۲.۸ میلیون فوت مکعب از آب را در خود نگه دارد. این مخزن یکی از لوکیشن‌های فیلم برداری فیلم از روسیه با عشق، فیلم هیجان انگیز جیمز باند در سال ۱۹۶۳ است.

باسیلکا سیترین

برج گالاتا

سرای توپقاپی

برج گالاتا (Galata Tower) دارای ۶۷ متر ارتفاع است که بر افق استانبول حمکرانی می‌کند. این برج سنگی قرون وسطایی به عنوان برج مسیح شناخته شده است. زمانی که در ۱۳۴۸ ساخته شد بلندترین ساختمان در استانبول بود که هنوز هم در استانبول می‌درخشد. این برج در طول قرن‌ها تغییر یافته است، در یک زمان به عنوان برج رصد نقطه آتش سوزی استفاده می‌شد. امروزه قسمت فوقانی آن شامل یک کافه، رستوران و باشگاه شبانه است، که توسط آسانسور در ساختمان ۹ طبقه می‌توان به آن‌جا رسید که در آن می توان مناظر خیره کننده‌ای را پیدا کرد.

یک نظر بده